top of page
Пошук
  • Фото автораRoman Vlasenko

Все про пошкодження ротаторної манжети плечового суглобу
Плечовий суглоб – найбільш рухливий та механічно складний суглоб в нашому тілі. Його анатомія дозволяє нам рухати рукою в багальої позиціях та напрямках. Однак, через великий об'єм рухів – плечовий суглоб не надто стабільний. Це робить плече вразливим до проблем, якщо будь-яка його частина не працює в належному стані.Сухожилля ротаторної манжети є ключовими для здорового функціонування плеча. Вони піддаються великому навантаженню та дегенерації, коли ми активно використовуємо наші руки. Пошкодженняння сухожиль ротаторної манжети - особливо болюча травма. Розірвана ротаторна манжета дуже ослаблює плече. Більшість випадків пошкодження ротаторної манжети це пацієнти середнього віку. Але, загалом, пошкодження ротатоної манжети може трапитися в будь-якому віці.Ця стаття допоможе вам зрозуміти• що таке ротаторна манжета• як можна пошкодити ротаторну манжету• які способи лікування для пошкодженої манжетиАнатомія

Що таке ротаторна манжета, і що вона робить?Плече складається з трьох кісток: лопатки, плечової кістки та ключиці.Ротаторна манжета з'єднує плечову кістку з лопаткою.Ротаторна манжета утворена сухожиллями чотирьох м'язів: надвісного, підвісного, підлопаткового та малого круглого. Сухожилля прикріплюють м'язи до кісток. М'язи рухають кістки, тягнучи за сухожилля. Ротаторна манжета допомагає підняти руку та обертати рукою.
Піднімаючи руку, ротаторна манжета також щільно тримає плечову кістку в западині лопатки. Верхня частина лопатки, що утворює "дах" плеча, називається акром іоном (акроміальний відросток лопатки).
Між акроміоном і сухожиллями ротаторної манжети знаходиться бурса (субакроміальна бурса). Бурса - це ковзкий, слизький тканинний мішечок, який зменшує тертя між двома рухомими частинами. Подібні бурси розташовані по всьому нашому тілі, де тканини піддаються надмірному тертю внаслідок свого розташуванню (наприклад: на ліктьовому суглобі, на наколіннику, на першому пальці стопи, на ахіловому сухожиллі).У плечовому суглобі бурса захищає акроміон і манжету від надмірного тертя один проти одного.ПричиниЩо викликає розрив ротаторної манжети?


У сухожиль ротаторної манжети є ділянки з дуже поганим кровопостачанням. Чим більше кровопостачання має тканина, тим краще і швидше вона може відновитись і підтримувати свою структуру. Ділянки поганого кровопостачання в ротаторній манжеті роблять ці сухожилля особливо вразливими до дегенерації (змін) від старіння та надлишкового навантаження.Дегенерація "старіння" пояснює, чому розрив ротаторної манжети є такою поширеною травмою. Пошкодження ротаторної манжети зазвичай виникають в ділянках сухожилля, які мали погане кровопостачання, а потім були ще більш ослаблені дегенерацією.Ці явища дегенерації можуть бути прискорені шляхом постійного повторення одних і тих же рухів плечем. Це може статися з професійними спортсменами, такими як тенісисти, волейболісти, баскетболісти. Але навіть виконання побутової роботи, такої як миття вікон, нанесення воску на автомобілі чи фарбування, може призвести до дегенерації манжети від перенапруження.Слабкі сухожилля ротаторної манжети можуть розірватися від надмірної сили. Ця може статися від спроби зловити важкий падаючий предмет або підняти надзвичайно важкого предмету витягнутою рукою. Також, це може статися від падіння прямо на плече з відведеною рукою. Іноді такі травми, дуже болючі, але іноді ні. Науковці підрахували, що до 40 відсотків людей можуть мати незначні пошкодження манжети та навіть не знати про це.Типовий пацієнт із пошкодженням ротаторної манжети, це людина середнього віку, яка іноді має проблеми з плечем. Потім цей пацієнт піднімає вантаж або отримує травму, яка розриває сухожилля. Після травми пацієнт не в змозі підняти руку. Однак ці травми трапляються і у молодих людей. Перенавантаження або травма в будь-якому віці можуть спричинити розриви ротаторної манжети плечового суглобу.СимптомиЯк відчуття, якщо у Вас пошкоджена ротаторна манжета?

Пошкодження ротаторної манжети викликають біль і слабкість в ураженому плечі. У деяких випадках манжета може рватися лише частково. Плече може боліти, але ви все одно можете рухати рукою у звичайному діапазоні руху. Загалом, чим більше пошкодження, тим більше слабкості в плечі воно викликає.В випадках коли сухожилля ротаторної манжети розриваються повністю це унеможливлює рухи рукою в нормальному діапазоні руху. Зазвичай неможливо самостійно підняти та відвести руку від тулуба.Більшість пошкоджень ротаторної манжети викликають невиразний біль в області плеча. Вони також можуть викликати при русі рукою. Більшість людей кажуть, що не можуть спати на ураженій стороні через біль.
ДіагностикаЯкі дослідження повинен провести Ваш лікар?


Ваш лікар задасть питання щодо вашої історії хвороби, травми та болю. Потім ваш лікар зробить фізичний огляд плеча. Фізичні тести найкраще допомагають діагностувати розрив ротаторної манжети. Повний розрив манжети, як правило, дуже показовий та очевидний, його легко відрізнити навіть недосвідченому лікарю. Якщо ваш лікар може рухати вашо рукою в звичайному об'ємі рухів, а Ви не можете самостійно рухати рукою, у Вас, швидше за все, є пшкоджена ротаторна манжета.Рентгенівські знімки не показові при даній травмі, м'які тканини, такі як сухожилля – рентген прозорі, тобто, їх на рентгенівських знімках не видно. Однак ваш лікар може захотіти, щоб ви зробили рентгенографію плеча, щоб побачити, чи є кісткові шпори, стан акроміально-ключичного суглобу, звуження суглобової щілини або "низький" акроміон. Ці рентгенівські знахідки можуть бути пов'язані зі пошкодженням ротаторної манжети. Рентгенограма також може показати, чи є у сухожиллях відкладення кальцію, які також можуть викликати ваші симптоми, цей стан називається кальцифікуючим тендинітом.Ваш лікар може попросити вас зробити магнітно-резонансну томографію (МРТ).
МРТ-сканування - це спеціальний тест візуалізації, який використовує магнітні хвилі для створення зображень плеча в зрізах. МРТ-сканування показує сухожилля, а також кістки. Цей тест безболісний і не потребує голок або ін'єкцій. Також він повністю безпечний та зовсім не використовує рентгенівські хвилі – тобто ніякої радіації!Які варіанти лікування доступні?
Консервативне лікування
Першою метою вашого лікаря буде зменшити Ваш біль та запалення. Початкове лікування - це зазвичай спокій та протизапальні препарати, такі як диклофенак чи більш сучасні НПЗП. Ці препарати застосовується в основному для лікування болю. Ваш лікар може запропонувати ін'єкцію місцевого гормонального препарату (блокада), якщо у вас виникли проблеми з контролем болю. Метилпреднизолон чи бетаметазон - дуже ефективний протизапальний засіб.Ваш лікар, ймовірно, порекомендує Вам фізіотерапевта, який керуватиме вашою програмою реабілітації або порекомендує програму реабілітації для самостійного виконання. Такі способи лікування, як лід, зосереджуються на полегшенні болю та запалення. Для поліпшення діапазону руху в плечі та сусідніх суглобах та м'язах застосовуються фізіотерапевтичні процедури та різні види вправ.Пізніше ви почнете робити фізичні вправи для збільшення сили та контролю вашої ротаторної манжети та м'язами лопатки. Ваш фізіотерапевт допоможе Вам краще контролювати ці м'язи, щоб утримувати голівку плечової кістки в западині. Це допоможе плечу плавно рухатися під час усіх ваших занять.Можливо, вам знадобляться фізичні вправи протягом шести-восьми тижнів. Більшість пацієнтів здатні повернутися до своєї діяльності з повним використанням їх руки протягом цього часу.Хірургічне лікуванняПовне пошкодження ротаторної манжети плеча не заживає самостійно. Повні розриви зазвичай вимагають операції, якщо ваша мета повернути плече до оптимальної функції. Виняток становлять пацієнти похилого віку або пацієнти, які мають інші захворювання, що збільшують ризики операції. Є наукові дослідження, що хірургічне відновлення манжети, що виконується протягом трьох місяців після травми, приносить кращий результат. Вам потрібно буде проконсультуватись зі своїм хірургом, щоб визначити, коли найкращий час зробити операцію.Деякі типи часткових пошкоджень ротаторних манжет можуть не потребувати хірургічного відновлення. Якщо у вас часткове пошкодження, ваш хірург, швидше за все, захоче додатково оцінити ситуацію і визначити, наскільки сухожилля рветься і де пошкоджене сухожилля. Ця інформація буде використана для вирішення питання про те, чи слід рекомендувати хірургічне втручання або ви можете розглянути питання про нехірургічну допомогу щодо часткового розриву сухожилля.Сьогодні МРТ - це найінформативніше дослідження, яке використовується для оцінки плеча та визначення необхідності операції. Ваш хірург буде шукати ознаки розриву вашої ротаторної манжети та перевіряти на наявність інших проблем. Як уже згадувалося раніше, розрив манжети зазвичай не виникає, якщо ротаторна манжета раніше не була ослаблена якоюсь іншою проблемою. Інші потенційні проблеми включають остеоартроз акроміально-ключичного суглобу, синдром субакроміалтьного імпнжменту (конфлікту). Ваша операція може знадобитися і для усунення цих проблем.
Артроскопія плечового суглоба


В минулому, відновлення сухожиль ротаторної манжети зазвичай вимагав відкритого втручання, розрізу на 7см – 10см в довжину. Оскільки хірургам стало зручніше використовувати артроскоп для роботи в плечовому суглобі та навколо нього, все змінилося. Сьогодні набагато частіше відновлюють пошкодження ротаторної манжети за допомогою артроскопічної хірургії.Артроскоп – це спеціальний інструмент, як маленька відеокамера, призначений для введення в суглоб або інший простір всередині тіла. Сам артроскоп - тоненька металева трубка товщиною 4см, менша за олівець. Усередині металевої трубки знаходяться спеціальні лінзи, та оптичні волокна що проводять світло. Ці маленькі нитки скла утворюють лінзу, яка дозволяє заглянути в трубку з одного кінця і побачити, що знаходиться з іншого боку - всередині простору. Це схоже на мікроскоп або телескоп. У перші роки артроскопії хірурги насправді дивились в один кінець трубки. Сьогодні артроскопи прикріплені до невеликої телекамери. Хірург може дивитися телевізійний екран, поки артроскоп рухається всередині суглоба. Використовуючи можливість бачити всередині суглоба, хірург може потім помістити інструмент в суглоб або декілька інструментів та здійснити операцію під час перегляду того, що відбувається на екрані телевізора.Артроскоп дозволяє хірургу працювати в суглобі через дуже невеликий розріз. Це зменшує пошкодження нормальних тканин, що оточують суглоб, що призводить до швидшого загоєння та відновлення. Якщо операція виконана за допомогою артроскопа, можливо, ви зможете повернутися додому в той же день.


Для дівновлення ротаторної манжети за допомогою артроскопа робиться кілька невеликих розрізів для введення артроскопа та спеціальних інструментів, необхідних для завершення процедури. Ці надрізи невеликі, зазвичай довжиною близько 1см. Може знадобитися зробити три-чотири розрізи навколо плеча, щоб перенести артроскоп в різні місця, щоб побачити різні ділянки плеча.Невелика пластикова або металева трубка вставляється в плече і з'єднується зі стерильною трубкою до спеціального насоса що наповнює суглоб рідиною. Ще одна невелика трубка дозволяє вивести рідину з суглоба. Цей насос постійно наповнює плечовий суглоб стерильною фізіологічною (солоною водою) рідиною. Цей постійний потік рідини через суглоб роздуває суглоб і вимиває будь-яку кров і залишки тканин з суглоба в процесі операції.

Існує багато маленьких інструментів, спеціально розроблених для проведення операції на суглобах. Деякі з цих інструментів використовуються для видалення порваної та дегенеративної тканини. Деякі з цих інструментів відкушують шматочки тканини, а потім "пилососять" їх із суглоба. Інші призначені для випалювання тканини та виведення її із суглоба. Ці інструменти використовуються для видалення будь-яких кісткових шпор, об які труться сухожилки плеча і згладжують нижню поверхнею акроміону та акроміально-ключичного суглобу.Після видалення будь-якої дегенеративної тканини та кісткової шпори, розірване сухожилля ротаторної манжети може бути знову рефіксоване до плечової кістки. Для повторного закріплення цих сухожилкув були розроблені спеціальні імпланти. Ці фіксатори називають якорями.Сьогодні анкерні фіксатори спростили процес і створили набагато надійніший спосіб прикріплення м'яких тканин до кісток. Ці фіксатори досить малі, щоб через невеликий розріз за допомогою артроскопа можна було помістити їх у відповідне місце в кістці. Більшість цих пристроїв виготовлені з титану або спеціального пластикоподібного матеріалу, деякі види якорів з часом розчиняються. Якір закручують у кістку, де хірург хотів прикріпити м'яку тканину. Шви прикріплюються до якоря і прошиваються через м'яку тканину (сухожилок) і тісно прив'язуються до кістки.Відкрите відновлення ротаторної менжети
У деяких випадках необхідна відкрита операція. При відкритій хірургії, хірург дістається до сухожилля ротаторної манжети шляхом різування м'язів і тканин на передній частині плеча. Після відновлення сухожилля м'яз спереду (дельтовидний) легко зшивається та повністю відновлюється.


Метод відновлення верхньої частини капсули


Відремонтувати всі можливі пошкодження ротаторної манжети, нажаль, неможливо. Іноді сухожилля рвуться та проходить занадто багато часу часу коли пацієнт зважується на оперативне лікування. Сухожилля і м'язи скорочуються та дегенерують і їх не можна достатньо розтягнути, щоб повторно прикріпити. У цих випадках хірург може використовувати спеціальний трансплантат, щоб пасивно відновити прикріплення від сухожильного кукси розірваної манжети до лопатки.
Процедура дебридменту


В деяких випадках сухожильна тканина дуже сильно зношується та дегенерує, а та що залишилася недостатньо міцна, щоб утримати необхідні шви. У таких випадках просто видалення всієї розірваної тканини та усунення будь-яких інших проблем у плечі може зменшити ваш біль. Але це, мабуть, не збільшить силу чи об'єм рухів вашого плеча.
Техніка субакроміального балону
Якщо сухожилля неможливо відновити а пацієнт є активною людиною і бажає мати достатній об'єм руху в суглобі – є можливість імплантації спеціального балону що усуне субакроміальний імпінжмент синдром – цим самим зніме больовий синдром та відновить об'єм рухів в суглобі.


РеабілітаціяЩо слід очікувати після лікування?

Реабілітація після консервативного лікування


Навіть якщо вам не потрібна операція, можливо, вам доведеться дотримуватися програми реабілітаційних вправ. Ваш лікар може порекомендувати Вам програму вправ для реабілітації або професійного лікаря-реабілітолога. Ваш реабілітолог може створити індивідуальну програму, яка допоможе вам відновити функцію плеча. Сюди входять поради та вправи для поліпшення постави та вирівнювання плечей. Також дуже важливо поліпшити силу і координацію в ротаторній манжеті та лопатках. Ваш реабілітолог також може оцінити ваші можливості або порекомендувати яких обмежень варто дотримуватись, коли ви займаєтесь своєю діяльністю, і запропонувати зміни, щоб уникнути подальших проблем.
Реабілітація після хірургічного втручанняРеабілітація після операції відновлення манжети може бути повільним процесом. Ймовірно, вам потрібно буде відвідувати сеанси терапії протягом двох-трьох місяців, і вам слід очікувати повного одужання терміном до шести місяців. Якнайшвидше відновити об'єм рухів в плечі важливо. Однак це повинно бути збалансовано з необхідністю обмеження навантаження для захисту процесу загоєння тканин.Ваш хірург, швидше за все, порекомендує Вам носити повязку-слінг для підтримки та захисту плеча протягом декількох тижнів (як правило, чотири-шість тижнів) після операції. Лід та електростимуляція м'язів можуть бути використані під час перших кількох сеансів терапії, щоб допомогти контролювати біль та набряки після операції. Ваш лікар також може використовувати масаж та інші види практичних процедур, щоб полегшити м'язовий спазм і біль.Відновлення може швидко прогресувати після артроскопічних процедур. Лікування починають з вправ на відновлення об'єму рухів і поступово працюють над активним розтягненням та зміцнення. Вам потрібно бути обережним над тим, щоб не робити занадто багато, та занадто швидко.Активна фаза реабілітації зазвичай починається через шість тижнів після операції. Ви використовуєте власну м'язову силу в активних вправах руху на витримку. Ви можете почати з легких вправ на ізометричне зміцнення. При цих вправах працюють м'язами, не напружуючи тканини що загоюються. Вправи на зміцнення затягнуться до 12 тижнів.Вправи зосереджуються на поліпшенні сили та контролю м'язів ротаторної манжети та м'язів навколо лопатки. Ваш терапевт допоможе вам перенавчити ці м'язи, щоб тримати голівку плечової кістки міцно в западині. Це допомагає плечу плавно рухатися під час усіх ваших дій.Деякі вправи, які ви будете робити, покликані налагодити роботу плеча таким чином, як ваші робочі завдання та спортивні заняття. Ваш лікар допоможе вам знайти способи виконання завдань, які не створюють надто великого стресу на плечі. До закінчення сеансів терапії ваш терапевт навчить вас багатьом способам уникнути майбутніх проблем.Якщо всі ці зусилля, спрямовані на поліпшення стану плечей, не дають результату, або вашу ротаторну манжету неможливо відновити, є кілька інших варіантів. Наприклад, реверсивне ендопротезування плечового суглоба.
3 перегляди0 коментарів

Commentaires


bottom of page