top of page
Пошук
  • Фото автораRoman Vlasenko

Консервативне та оперативне лікування патології стопи


Проблема статичних деформацій стоп та таких її проявів як вальгусна деформація першого пальця стопи (hallux valgus), молоткоподібні деформацій пальців стопи, метатарзалгії на сьогодні продовжує залишатись актуальною.Одною з найчастіших проблем, що приводить пацієнта до ортопеда-травматолога є hallux valgus (вальгусна деформація першого пальця стопи), або ж так звані "шишки" або "кісточки" на стопах. Hallux valgus, як елемент статичних деформацій стоп, переважно зустрічається у жінок.Одним із факторів, що призводять до прогресування деформацій переднього відділу стопи, є носіння взуття із високими підборами та з вузьким носком. Таке взуття призводить до максимального навантаження на передній відділ стоп та перший пелець, який знаходиться у вимушеному положенні.Однак, це є лише фактором, який призводить до прогресування деформацій. Всі ж пацієнти з hallux valgus в тій чи іншій мірі мають особливості анатомічної будови стоп, що обумовлює схильність до виникнення даного стану.
Оперативне лікування Hallux valgus проводиться в тих випадках, коли вичерпані всі можливості консервативного лікування статичних деформацій стоп (носіння ортопедичних устілок, масаж, підбір взуття та ін.) або ж пацієнтка відчуває виражений больовий синдром в ділянці "кісточок" стоп.В ряді випадків оперативне лікування провожиться лише на мяких тканинах стопи, але в переважній юільшості випадків дані оператині втручання проводяться лише в комплексі з втручаннями на кістках для нормалізації анатомічних співвідношень.При виконанні оперативних втручань на кістках лікар виконує остеотомії ("штучні переломи"), які після корекції положення кісток фіксуються спеціальними гвинтами, пластинами чи шпицями. Дані остеотомії зростаються в середньому через 4-6 тижнів.
З досвіду оперативного лікування деформацій першого пальця стопи слід зазначити, що далеко не всі пацієнти та навіть медичні працівники уявляють сучасні можливості хірургії стопи. Це призводить до затягування з оперативним втручанням та в результаті ми оперуємо дуже важкі деформації стоп, що збільшує важкість оперативного втручання, тривалість реабілітації. В ряді випадків пацієнти приходять з такими деформаціями стоп, які неможливо повнісю відкоригувати в одни етап, що потребує кількох оперативних втручань.Пацієнти, що планують оператине втручання або ж лише задумуються про операивну корекції Hallux valgus, не завжди мають достатньо інформації про особливості оперативного втручання та ведення післяопераційного періоду. З цією метою хотілося б відповісти на найпоширеніші запитання, які виникають у пацієнтів.


 


Пацієнти, що планують оператине втручання або ж лише задумуються про операивну корекції Hallux valgus, не завжди мають достатньо інформації про особливості оперативного втручання та ведення післяопераційного періоду. З цією метою хотілося б відповісти на найпоширеніші запитання, які виникають у пацієнтів.Чи всі пацієнти мають рецидив деформації після оперативного втручання?

Оперативна корекція Hallux valgus дозволяє провести корекцію лише тих деформацій, що виникли у пацієнта протягом життя, при цьому залишається схильність до даної патології. Однак, це не означає, що після правильно виконаного оперативного лікуваня виникають деформації. Відсоток пацієнтів з рецедивами незначний та часто залежить від правильності виконання реабілітаційного лікування (носіння взуття, устілок та ін.).


Скільки буде тривати операція?

Як правило, корекція деформацій проводиться на обох стопах і тривалість такого оперативного втручання складає близько 1,5 години.


Яка в мене буде анестезія під час оперативного лікування?

В переважній більшості випадків операція проводиться під спинномозковою анестезією із седацією. Це є малотравматичним для пацієнта і дозволяє уникнути більшості негативних наслідків загальної анестезії.


Чи потрібно видаляти металоконструкції?

Для фіксації кісток під час операції використовують гвинти (не видаляють практично ніколи), пластини (видаляють через 6 місяців якщо вони заважають пацієнтам) та інколи додатково використовують шпиці (видаляють як правило через 3-4 тижні).


Як часто проводять перев'язки?

Перевязки проводяться перших 2-3 дні перебування в стаціонарі та потім не частіше 1 разу на тиждень.


Коли мені знімуть шви?

Шви знімаються на 13-14 добу після операції.


Яке взуття носити після операції і як довго?

Після оперативного лікування деформацій переднього відділу стопи пацієнти з 2-го дня після операції носять спеціальне взуття для розвантаження переднього відділу стопи протягом 4-6 тижнів.


Коли можна приймати водні процедури?

Водні процедури (мити ноги) можна через 2-3 дні після зняття швів.


Чи потрібно мені носити спеціальні ортопедичні устілки після оперативного лікування?

Так, після того як зійдуть набряки стоп ( це зазвичай проходить за 1,5-2 місяці), потрібно виготовити та носити спеціальні ортопедичні устілки для профілактики.


Через який час я зможу повернутись до роботи?

На це питання завжди важко відповісти з максимальою точністю, оскільки все залежить від характеру професійної діяльності. Однак, в більшості випадків до роботи рекомендуємо повернутись через 1,5 місяці. В такі ж строки (1,5 місяці) рекомендовано керування автомобілем.


Чи зможу я носити взуття на каблуку після операції?

Носити взуття з каблуком до 3 см можна через 3 місяці, а з каблуком до 6 см - через півроку. Однак, слід пам'ятати, що чим довше Ви носите взуття з каблуком, чим вище каблук, вужче носок, тим вищий ризик виникнення рецедиву деформації.


Скільки стоп оперувати одну чи дві одразу?

На це питання повинна відповісти пацієнтка сама собі. Однак, більшість наших пацієнтів бажають прооперувати одразу обидві стопи, що зменшує період реабілітації та легше психологічно. Така тактика також співпадає зі світовими підходами до корекції даної патології.


Через який час я зможу займатись спортом після операції?

Помірні фізичні навантаження можливі через 3 місяці після операції, а фізичні навантаження та заняття спортом в повному обємі можливі через 6 місяців після операції.


Чи буде видно рубці після операції?

Зрілість рубця оцінюєть в середньому через рік після будь-якої операції. До цього часу більшість рубців на стопі приймають звичаіний колір шкіри та залишаються непомітними.


Чи буде в мене гіпс після операції?

Для оперативного лікування патології стопи, в тому числі і Hallux valgus, ми вкористовуємо лише загальновизнані оперативні втручання та фіксатори, що застосовуються у світовій ортопедичній практиці. Це дозволяє не використовувати додаткової іммобілізації та засобів опори (ходунки, милиці, палички) у пацієнток після операції та жити практично повноцінним життям до консолідації остеотомій.


Які інструменти використовують під час операції

Ми використовуєто лише спеціалізоване обладнання від світових виробників (Мікродрилі та мікропили - що підвищують точність остеотомій та значно полегшують роботу для хірургів).

17 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page