top of page
Пошук
  • Фото автораRoman Vlasenko

ТРАВМИ МЕНІСКІВ

Ця стаття допоможе вам зрозуміти

  • де в коліні знаходяться меніски

  • як пошкоджений меніск викликає проблеми

  • що можна зробити якщо у Вас пошкоджений меніск

 

Пошкодження меніску - це найчастіша травма колінного суглобу. Ця травма може виникнути в будь-якому віці. У молодих людей меніск є досить міцним та еластичним, та розриви меніску зазвичай виникають внаслідок сильної травми. Меніск поступово з віком втрачає свою міцність, і розриви можуть виникати у людей старшого віку внаслідок досить незначних пошкоджень, навіть при звичайному присіданні.


ЩО ТАКЕ МЕНІСК І ЯКУ ФУНКЦІЮ ВІН ВИКОНУЄ?

Анатомія:

У колінному суглобі є два меніска. Меніски розташовані між великогомілковою та стегновою кісткою.C-подібний медіальний меніск розташований у медіальній частині коліна (внутрішній, мedial означає ближче до середини тіла). U-подібний латеральний меніск знаходиться у латеральній, зовнішній половині колінного суглоба (lateral означає далі від центру тіла).


Меніски діють як амортизатори в коліні та формують "прокладки" між великогомілковою та стегновою кістками, вони допомагають рівномірно розподіляти сили, які діють на суглобові поверхні. Ходьба в два рази збільшує навантаження на суглобі, біг - приблизно вісім. Коли ви згинаєте коліна, задні частини менісків приймає більшу частину навантаження.


Суглобовий хрящ - це гладка, слизька тканина, яка покриває кінці кісток, які утворюють колінний суглоб. Суглобовий хрящ дозволяє поверхням кісток ковзати одній по іншій, не завдаючи шкоди.


Рівномірно розподіляючи сили тиску на поверхні колінного суглобу, меніски захищають суглобовий хрящ від надмірного тиску на окремих невеликих ділянках поверхонь суглобу. Без менісків сили тиску на колінний суглоб будуть зосереджені на невеликих площах, що призводить до пошкодження та дегенерації суглобового хряща, стану, що називається остеоартрозом.


Меніски додають стабільності колінному суглоба. Вони перетворюють пласку поверхню великогомілкової кістки в опуклу, яка є більш стійкою. Без менісків округлі поверхні виростків стегна скочуватимуться з центру плоскої поверхні гомілки.ПРИЧИНИ

ЯК ПОШКОДЖУЮТЬСЯ МЕНІСКИ?


Пошкодження менісків може відбутися в будь-якому віці, але причини дещо відрізняються для кожної вікової групи. У молодих людей, меніск це досить міцна та еластична структура. Розриви менісків у пацієнтів віком до 30 років зазвичай виникають внаслідок доволі сильної травми. У молодшій віковій групі розриви менісків частіше трапляються під час зайнять спортом. Вся внутрішня частина медіального меніску може бути розірвана, це пошкодження називається – пошкодження по типу "ручки лійки". Меніск також може пошкоджуватись радіально, як наче клапоть вирваний з внутрішнього краю.


Тканина, з якої складається меніск, з віком втрачає свою міцність, що робить меніски схильними до дегенерації та розриву. Люди старшого віку часто пошкоджують меніски внаслідок незначної травми, наприклад, від звичайного присідання. Не існує специфічної травми коліна, що призводить до дегенеративного розриву меніску. Ці розриви часто не помічають – пояснюючи біль як частину загального стану остеоартрозу коліна у дорослих людей похилого віку. Дегенерація менісків призводить до їх розривів в багатьох напрямках.СИМПТОМИ

ЩО ВІДЧУВАЄ ЛЮДИНА З ПОШКОДЖЕНИМ МЕНІСКОМ?


Найбільш поширеною проблемою, викликаною розривом меніска, є біль. Біль може відчуватись у краю колінного суглоба, найближчого до місця розташування меніску. Або біль може бути більш розпливчастим і відчуватись у всьому коліні.Коліно може набрякати, що призведе до обмеження амплітуди рухів та сили у колінному суглобі. Це виникає тому що надмірна кількість рідини накопичується всередині колінного суглоба. Це не є унікальним для пошкоджень менісків, оскільки це також може виникнути, коли коліно запалюється.

В колінному суглобі також можуть виникати блокади, якщо розрив досить великий. Блокада означає нездатність повністю розігнути коліно. Це може статися, коли фрагмент меніска вільно рухається і потрапляє в "шарнірний механізм коліна" між стегном та гомілкою, як олівець, що застряг в петлі дверей.


Розірваний меніск може викликати довготривалі проблеми. Постійна ходьба з блокадами та клацаннями меніску може призвести до зносу поверхні суглобів (суглобового хряща), що призведе до остеоартрозу колінного суглобу.
Дефект хряща медіального мищелку стегнової кістки при розриві меніску. Вигляд під час артроскопії
ДІАГНОСТИКА

ЯК ЛІКАРІ ДІАГНОСТУЮТЬ ЦЮ ПРОБЛЕМУ?

Діагностика починається з визначення можливої причини пошкодження та клінічного огляду пацієнта. Ваш лікар намагатиметься визначити, де локалізований біль, чи бувають у Вас блокади суглобу, та чи є у Вас є будь-які відчуття клацання в колінному суглобі. Проведе ряд специфічних тестів що вказують на можливе пошкодження меніску, та визначить в якому положенні кінцівки Ви відчуваєте найсильніший біль. Рентгенографія не дає інформації про пошкодження меніска. Рентгенівські промені корисні для визначення інших травм.


Магнітно-резонансна томографія (МРТ) дуже добре візуалізує меніск. МРТ використовує магнітні хвилі, а не рентгенівські промені, щоб візуалізувати м'які тканини тіла. Ця машина створює зображення, які виглядають як зрізи досліджуваної ділянки. Зазвичай це обстеження проводиться для пошуку травм, таких як пошкодження менісків та зв'язок колінного суглобу, пошуку вільних тіл у колінному суглобі, детального обстеження стану суглобового хряща. Цей тест не вимагає будь-якого уколу чи спеціального барвника, і це безболісно.


Якщо клінічний огляд та МРТ вказують на пошкоджений меніск, то можна запропонувати артроскопію для підтвердження діагнозу і одночасне лікування проблеми. Артроскопія - це операція, під час якої вводять мініатюрну відео камеру в колінний суглоб, що дозволяє ортопеду безпосередньо розглянути структури всередині суглоба. Артроскоп дозволяє хірургу побачити стан суглобового хряща, зв'язок і менісків.


ЛІКУВАННЯ

ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ ПРИ ТРАВМІ МЕНІСКУ?

Початкове лікування при пошкодженому меніску зосереджується на зменшенні болю та набряку в коліні. Відпочинок та протизапальні препарати, можуть допомогти зменшити ці симптоми. У деяких випадках Вам можуть знадобитися милиці для розвантаження суглобу.


Деякі пацієнти можуть отримувати фізіотерапевтичні процедури. Якщо пошкодження меніску незначне та не призводить до блокад та клацання – одним із новітніх методів є ін'єкції збагаченої тромбоцитами плазми (плазмоліфтинг). Ця процедура повинна проводитись під ультразвуковою навігацією – ін'єкція робиться безпосередньо в місце пошкодження меніску та в суглобову порожнину. Проконсультуйтесь з Вашим лікарем про доцільність виконання такої процедури.
ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ

Хірурги використовують артроскоп (згаданий раніше) під час хірургічного втручання при пошкодженні меніску. Через невеликі розрізи зроблені в коліні в суглоб вводять камеру.ПАРЦІАЛЬНА РЕЗЕКЦІЯ МЕНІСКУ (ЧАСТКОВА)

Процедура з вилучення пошкодженої частини меніску називається парціальною резекцією меніску. Хірург робить ще один невеликий розріз - це необхідно для введення хірургічних інструментів у колінний суглоб. Інструменти використовуються для видалення пошкодженої частини меніску, а артроскоп використовується для того, щоб побачити, що відбувається.


Хірурги скоріше не видалятимуть весь меніск. Це тому, що непошкоджена частина меніску ще буде допомагати розподіляти навантаження та додає стабільність у коліно. Видалення меніску збільшує ризик майбутнього артрозу колінного суглобу. Лише, якщо весь меніск пошкоджений без можливості його відновити, весь меніск видаляється.

Процедура з вилучення пошкодженої частини меніску називається парціальною резекцією меніску. Хірург робить ще один невеликий розріз - це необхідно для введення хірургічних інструментів у колінний суглоб. Інструменти використовуються для видалення пошкодженої частини меніску, а артроскоп використовується для того, щоб побачити, що відбувається.

ВІДНОВЛЕННЯ МЕНІСКУ

Коли можливо, хірурги вважають за краще відновити пошкоджений меніск, а не видаляти навіть невелику його частину. Молоді люди, зі свіжими пошкодженнями менісків, в цілому є хорошими кандидатами на шов меніску. У пацієнтів старшої вікової групи з дегенеративними пошкодженнями менісків шов меніску не виконується, через відсутність перспективи зрощення меніску після відновлення.
Для відновлення пошкодженого меніску ортопед вводить у суглоб артроскоп та оглядає розірваний меніск. При деяких пошкодженнях використовуються шви для зшивання розірваних країв меніску. Інші використовують спеціальні фіксатори, які теж називаються швом, які зєднують краї менісків.ТРАНСПЛАНТАЦІЯ МЕНІСКУ

Хірурги починають експериментувати з різними способами заміни пошкодженого меніска. Одним із способів є пересадка тканини, яка називається аллотрансплантатом, з тіла іншої людини. Потрібні подальші дослідження, щоб оцінити віддалені результати такого лікування.РЕАБІЛІТАЦІЯ

ЩО СЛІД ОЧІКУВАТИ ВІД ЛІКУВАННЯ?

Після курсу протизапальної терапії, фізіотерапії та зменншення фізичної активності при позитивному результаті – дозволяються вправи на відновлення сили м'язів стегна, відновлення балансу в колінному суглобі. Ви можете повернутися до своєї спортивної діяльності, коли ваш чотириголовий м'яз стегна відновиться майже до повної сили та контролю, у вас не виникають набряк, які приходять та знову зявляються, і у вас не виникає проблем з балансом коліного суглобу.Після процедури введення в тканину меніску та внутрішньосуглобово збагаченої тромбоцитами плазми (плазмоліфтинг) пацієнт відчуває дискомфорт та незначний біль в суглобі протягом 3-5 днів. Протизапальні препарати в такому випадку використовуються в разі значного посилення боль – так як після плазмоліфтингу протизапальна терапія зменшує ефективність збагаченої тромбоцитами плазми. Процедури плазмоліфтингу виконують 2-3 сеанси з перервою 7-10 днів. На період терапії збагаченою тромбоцитами плазми та до 3 тижнів після неї варто обмежити фізичну активність на колінний суглоб. Після чого можна оцінити результат терапії. Ви можете повернутися до своєї спортивної діяльності, коли ваш чотириголовий м'яз стегна відновиться майже до повної сили та контролю, у вас не виникають набряк, які приходять та знову зявляються, і у вас не виникає проблем з балансом коліного суглобу.

РЕАБІЛІТАЦІЯ ПІСЛЯ ОПЕРАТИВНОГО ЛІКУВАННЯ

Пацієнтам настійно рекомендується дотримуватися рекомендацій щодо того, наскільки лікар рекомендує обмежити навантаження під час стояння або ходьби. Після часткової меніскектомії ваш хірург може рекомендувати вам частково обмежити навантаження на операційній нозі, використовуючи милиці чи тростину, хоча в більшості випадків повне навантаження без додаткових засобів опори дозволяється на оперовану ногу. Однак, після відновлення менісків, пацієнтам рекомендовано іммобілізувати колінний суглоб в жорсткому ортезі (фіксаторі) та повністю розвантажити оперовану ногу до шести тижнів.


Хворі зазвичай потребують лише декілька візитів до лікаря після меніскектомії. Додаткові процедури можуть бути заплановані, якщо виникають проблеми з набряком, болем або м'язевою слабкістю. Реабілітація проходить повільніше після процедури відновлення меніску або аллотрансплантації.41 перегляд0 коментарів

Comments


bottom of page